Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
Meglepő állítások jelentek meg a Politicoban hazánkkal kapcsolatban, ám az azokat alátámasztó konkrét tények felsorakoztatása ezúttal is elmaradt.
Nyitókép: Nyitókép: AFP/Ludovic Marin
„A szeptember 30-i választások megnyerése óta Fico és koalíciós partnerei megdöbbentették Brüsszelt azzal, hogy a jelek szerint Orbán Viktornak, Magyarország erőskezű miniszterelnökének a kormányzási stílusa felé hajlanak” – fogalmaz a Politico annak kapcsán, hogy szerintük az új szlovák miniszterelnök megpróbálja háttérbe szorítani a vele kritikus médiát.
A cikk szerint Fico kormánya április 24-én jóváhagyta azt az ellentmondásos javaslatot, melynek értelmében az RTVS közszolgálati műsorszolgáltatót megszüntetnék, és helyére a a kormánykoalíció szócsövét állítanák.
A Politiconak nyilatkozó Zuzana Petková, egykori gazdasági újságíró, jelenleg a Zastavme korupciu (Stop a korrupciónak) NGO igazgatója azt állította, szerinte „ez egy kísérlet arra, hogy az aktív nőket gyűlölettel elhallgattassák”, majd úgy fogalmazott: „Magyarországon számos, politikáról tudósító újságírónőt hallgattak el ilyen módon”.
Érdekesség, hogy arra, hogy mely újságírónőket „hallgattatták el konkrétan Magyarországon”, arra nem tértek ki. De nem említették meg azt sem Orbán Viktor a minap is interjút adott a kormánypártisággal aligha támadható Telexnek.
A Politico azt írja, az EU még nem kongatta meg a vészharangot a szlovákiai médiaszabadsággal kapcsolatban, bár Věra Jourová, a Bizottság alenöke múlt hónapban Pozsonyba látogatott, hogy megvitassa a kormány által a közmédiával kapcsolatban tervezett változtatásokat. „Az uniós polgárok elvárják, hogy az EU határozottan lépjen fel a médiaszabadság védelme érdekében” – mondta akkor Jourová.
Maguk a szlovákok sem aggódnak különösebben. A GLOBSEC nemrégiben készült jelentése szerint a szlovákiai válaszadók 73 százaléka szerint az ország médiája „viszonylag vagy teljesen szabad”.